Anasayfa » Bedelli Askerlik

Bedelli Askerlik Fiyatları Düşecek Mi?

20 Haziran 2013 6 Yorum

Bedelli Askerlik Fiyatları Düşecek Mi?

Bakan ve başbakan yardımcısının açıklamalarında yine bedelli askerlik konusu gündemdeydi. Bedelli askerlik ücretinin bedelinin çok yüksek olduğu tartışılırken bakan ve başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ eleştirenlerden tavsiye istedi.

“İDEAL RAKAM ÖNERİN
Erdoğan, katılımcılardan yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının dövizle askerlik hizmeti bedeliyle ilgili görüşlerini ifade etmelerini istedi. Dövizle askerlik bedelinin 10 bin euro olduğunu anımsatan Erdoğan, ideal bir rakam verilmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan’ın söz verdiği bazı katılımcılar, 5 bin ile 8 bin 500 avro arasında öneride bulunurken, bazıları da Avrupa’daki askerlik uygulamaları göz önünde bulundurularak Türkiye’de de askerlik hizmetiyle ilgili bir düzenleme yapılması yönünde görüş dile getirdi.
Katılımcılardan biri Avrupa’da ekonominin Türkiye’deki kadar iyi olmadığını, işsizlik sorunu yaşandığını öne sürerek, bu durumun göz önünde bulundurulması ve dövizli askerlik için bedelinin 5 bin avro civarında olması gerektiğini ifade etti. Erdoğan, bunun üzerine, “İşsizlere yönelik bir öneri getiriyorsunuz.
Siz iş sahibi olanlara yönelik niye düşünmüyorsunuz? Ona ayrı, buna ayrı diye bir şey olmaz” diye konuştu. Önerilerde adil bir yaklaşım beklediğini söyleyen Erdoğan, daha sonra Karadağ’dan bir katılımcının “az kazanandan az, çok kazanandan daha çok ücret alınması” yönünde görüş öne sürmesi üzerine şöyle konuştu:
“HAKSIZLIK OLUR
“Çok tüccarane bir yaklaşım yani askerlik yapmak, yapmamak noktasında, böyle ticari hesabın içerisine bu şekilde girerseniz o zaman binlerce, onbinlerce askerliği yapması gerekenin hepsinin ayrı bir karşılığının olması gerekir. Bu mantıktan hareket edersek o zaman işsizden para almamak gerekir. Böyle bir şey de ücret ödeyenlere karşı haksızlıktır.”
Erdoğan, ABD’den bir katılımcının önerisi üzerine “Hepsinin değerlendirmesini yaparak, 10 bin euro değil de biraz aşağı düşürülürse bu onlar için bir hak doğurur mu doğurmaz mı, adalet noktasında durum nedir, bunun değerlendirmesini arkadaşlarımız yaparlar. Bu değerlendirmelerden sonra nihai kararımızı veririz ve ona göre de adımımızı atarız” dedi.

Bedelli askerlik ya da dövizli askerlik ücretlerinde herhangi bir düşme olursa sizlere buradan duyuracağız.

Bedelli Askerlik Fiyatları Düşecek Mi? yazısına ait etiketler : , , ,

6 Yorum Yapılmış »

 • Abdurrahman yüzgeç demiş ki:

  Dövizli askerlik ücretinde yapılan indirim Türkiye’de vergisini verenlere karşı yapılmış bir haksızlık değil midir ? Bunu forumlarda dile getirmemek hak arayamamanın en belirgin göstergesidir. Dövizlide yapılan indirim yurt dışında yaşayanların bizden daha da Türk ve daha ayrıcalıklı olduklarını göstermiştir. Hakkımı helal etmiyorum ahirette sırat Köprüsü’nde görüşürüz aşağı atmaktan çekinmeyeceğim .

 • ilker mert demiş ki:

  sevgili Abdurrahman arkadaşıma can_ı gönülden katılıyorum, çünkü dediği şey çok doğru, yurt dışında yaşayan ve sadece T.C. vatandaşlığını belirten bir kimliğe sahip olan sözde vatandaşlarımıza yapılan KIYAK sonrası, kendi ülkesinde kazandıgı ve hatta üstüne üstelik harcadığı da her kuruşun vergisini ödeyen bizler için 2. sınıf insan, 2. sınıf vatandaş duygusu yaşatan büyüklerimiz acaba bunun hesabını “yüce Allah’a” nasıl vermeyi düşünüyorlar..! Selametle..
  VUR ABALIYA…!

 • ALİ GİRŞİKEN demiş ki:

  merhabalar ülkemizde bedelliden yaralanamayan bir çok arkadaşımız var. bedelli eski şartlarda olsa bile tekrar çıksın istiyoruz.

 • ali yildirim demiş ki:

  10 yildir avrupada yasiyorum.. 10.000euro bence cok fazla. Avrupada yasayan insanlar artik zor gunler geciriyor. Ay sonunu getiremeyenler cogunlukla. Ekmegin fiyati 1 euro nun uzerinde.. Benim sahsen bukadar param yok. Vatandasliktan isterse cikarsinlar.. ne diyelim yoksa yokk. Hep bu gosteris meraklisi kendisini zengin gostermeye calisan banka kredisiyle izine giden zugurt almancilardan kaynaklaniyor.. Hersene Turkiyeye geliyor bu adamlar en az 3000 euro para harciyorlar… Askerligi bana tanimlasana arkadasim.. yokluk fakirlik milletin belini kirmis birilerinin beynini bozmus vatana silah cekmis.. sen gel simdi bunu oldurmek icin askerlik yap… Bence insanlar olayin basladigi yeri iyi anlayamiyor.. fakirlik.. gonder almanciyi avrupaliyi guney doguya buyut turizmini hem insanlar kaynasir hem milletin cebi para gorur kimse fakirlikten daga cikarmi.. olay stratejik.. Adama 10000 euro ver diyorsun bu adam Turkiye ye gelebilir mi bir daha.. Memleketin yuzu turizmle guluyor ama turizmi gogusleyende avrupali tc vatandaslari.. askerlik sembolikte olsa yine yapilmali ama konu para ise stratejik davranmak daha karli.. hepimiz icin..

 • nureddin merkit demiş ki:

  arkadaşlar kusura bakmayın ahım ve öfkem size deyil sisteme uzule uzule okuyorum bu yazıları
  Siz hala 6000 mi 4000 mi euro sohbetleri yaparken
  Ekmeyi ni zar zor kazanan
  Kendi yurt içi vatandaşı na yapılan zulme
  30.000 tl uygulayan sisteme diyecek bir şey bulamıyorum çok acıyorum
  8 ay once ödenen 30000 tl den ne kadar geri verilecek,,,,,,,
  sayın erdoğan evdekileri soy onlar nasılsa eldedir dışardakileri Giydir onlar gozdedir.
  Bende yurt dışında avrupa almanya italya asya seneler kaldım ve şu an yine yurt dışındayım saint petersburg
  yurt dışı dendiği zaman çoldemi açık saçıkmı akla gelir.bu kadarı ayırım yapmak pes yani

 • tahir.. demiş ki:

  s.a valla ben bişey diğemiyorum bedelli çıkmalı ve mantıklı bir rakam sunulmalı binlerde kuçuk esnaf var ve bunlar vergilerini ödemekte bunların çoğu gidememiş kimi evli cocuğuna bakıyor kimi benim gibi 7 nufusa bakarak ve allaha şükürler olsun kuruşu kuruşuna vergimi ödemekteyim bende gidemedim hayat çok zor ben bu ülkeye yararlıyım faydalıyım savaş yok olsaydı wallaha billaha düşünmeden giderdim işimi ailemi düşünmezdim kimi belki bu yorumu sahte kahramanlık yapıyorsun diye nitelendirir ama bu gerçek hepimiz bu vatanın evlatlarıyız savaş yoksa ve şuan için 500bin yada 600 bin kaçak varsa bu bedelliyle önüne geçilsin ama ödenebilecek rakamları sunsunlar 30bin ne demek ya memur emekli oluyo 30 sene sonra bu parayı alıyo biz bu paraları kazanamıyoruz vergi kaçırsak kazanırız ama bu haramdır yapmıyoruz en azından ben yapmıyorum dilerimki ALLAH’tan en kısa zamanda devlet büyüklerimiz ve en önemlisi RECEP TAYYİP ERDOĞAN baş bakanımız olmak üzere bu işe el atması lazım ülkede askerlikten daha çok önemli şeyler var bunun farkındayım ama bu basit şeyleri el ayak önünden atsın hem ülkemiz rahatlasın hem biz vergi mükellefi olan küçük esnaflar SAYGILARIMLA

Durma Sende Bir Yorum Yaz Fikrini Paylaş !

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.